داروهای بدن‌سازی و فواید و مضرات آن‌ها

استفاده از داروها در بدنسازی حرفه‌ای به جزئی اساسی از این ورزش تبدیل شده‌است به طوری که بدون داروهای بهبود کارایی رقابت‌های حرفه‌ای نیز وجود نخواهند داشت. حتی در مسابقاتی که به عنوان طبیعی و Natural برگزار می‌شوند شرکت‌کنندگان در استفاده زیرکانه و زمان‌بندی شده داروها به طوری که برگزارکنندگان متوجه آن نشوند خبره شده‌اند. در این مقاله قصد داریم داروهای بهبود کارايی رایج‌تر استفاده شده در بدن‌سازی را برای شما شرح دهیم. توجه داشته باشید که داروهای بدن‌سازی قسمتی جدا از مکمل‌های بدنسازی می‌باشند که در مطلبی دیگر به تفصیل بیان خواهد شد.
منتشر شده در: ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
منتشر شده توسط: باشگاه تست
بازدید: 4
بازدید: دارو شناسی

1. تستسترون و استروئیدهای آنابولیک آندروژنی (AAS)

در بین داروهای بهبود کارایی در بدن‌سازی تستسترون معروف ترین استروئید آنابولیک می‌باشد که به دو فرم خوراکیو تزریقی موجود است. تستسترون به صورت طبیعی در داخل بدن تولید می‌شود و استفاده از آن برای بالا بردن غلظت آن در خون میباشد.
تستسترون تزریقی به صورت قانونی توسط افراد زیادی که مبتلا به کاهش غلظت تستسترون در بدن می‌باشند استفاده می‌شود و برای این‌که این دارو در بدن‌سازی نتیجه‌ای عاید ما سازد باید در مقادیر بسیار زیاد مصرف شود. به طوری‌که به گفته David Handelsman سواستفاده کننده ها از هر نوع آندروژن موجود اعم از آندروژن‌های حیوانی، تقلبی، ساخته‌ شده به صورت غیرقانونی و ... ممکن است استفاده کنند.
سطوح بالای تستسترون در بدن‌سازی افراد تاثیر به‌سزایی دارد و سنتز پروتئين را در ماهیچه‌ها افزایش می‌دهد و این گونه باعث رشد سریعتر، افزایش نیرو و بهبود سریعتر پس از تمرین میشود. استروئیدها همچنین باعث کاهش چربی بدن و افزایش اندازه فیبرهای عضلانی می‌شوند.
ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا پس این نوع داروهای بهبود کارایی دربدن‌سازی به صورت گسترده استفاده نمی‌شود که پاسخ اینجاست. متاسفانه دلایلی وجود دارد که استفاده بیش ازحد از تستسترون (به طور کلی دوزهای استفاده شده در بدنسازی) باعث عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت می‌شوند.
از این عوارض می‌توان به آکنه،افزایش موهای بدن و زیاد شدن رفتار پرخاشگری اشاره کرد. مشکل دیگر این است که استفاده از تستسترون خارجی می‌تواند با تولید تستسترون در داخل بدن تداخل ایجاد کند که خود باعث مشکلاتی مختلفی مثل مشکلات جنسی خواهد شد. همچنین این استفاده بیش از حد عامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های روانی مثل افسردگی، مانیا (سرخوشی ناگهانی) و ... می‌باشد. پس بدن‌سازان حرفه‌ای بهتر است قبل از استفاده از این داروها اگر به سلامتی خود فکر می‌کنند به پزشک مناسب مراجعه کنند.

2. هورمون رشد انسانی (HGH)

HGH یا هورمون رشد انسانی یک هورمون پپتیدی است که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و با استفاده از مهندسی ژنتیک برای استفاده دارویی تولید شده است. هورمون رشد انسانی اگر دوز صحیح آن استفاده شود یک داروی بهبودکارایی بسیار اثرگذار، تقریبا غیرقابل تشخیص (توسط آزمایشات معمول در مسابقات) با اثرات جانبی کم می‌باشد.
هورمون رشد انسانی به طور معمول در دوره‌های ۴ تا ۶ هفته‌ای ( مثل استروئیدها) و به همراه AAS (که پیش‌تر گفته شد) و EPO (اریتروپویتین که افزایش استقامت ایجاد می‌کند) استفاده می‌شود. مانند تستسترون و AAS ، این هورمون برای افزایش سایزو قدرت عضلات استفاده می‌شود و تاثیر به‌سزایی در متابولیسم چربی و کربوهیدرات دارد. 
مطالعه‌ای توسط Tavares et al نشان داد که هورمون رشد انسانی باعث افزایش قابل توجه قدرت عضلات می‌شود. Rennie مدعی بود که فواید استفاده از این هورمون در بهبود کارایی در ‌بدنسازی بزرگنمایی شده‌اند و اثرات جانبی این هورمون بسیار زیاد اند.
خطر اصلی استفاده بیش از حد از هورمون رشد انسانی بیماری به نام آکرومگالی می‌باشد که دست‌ها و پاهای غیرعادی بزرگ، درد مفاصل، تعریق زیاد، گیر افتادن مایعات در بدن و مشکلات دندانی تعدادی از علائم آن می‌باشند. همچنین این مصرف زیاد می‌تواند باعث دیابت شیرین، افزایش فشار خون و کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب) شود.

3. انسولین (Insulin)

انسولین از پانکراس ترشح می‌شود و وظیفه تنظیم قند خون از طریق قادر ساختن سلول‌ها به جذب گلوکز را انجام می‌دهد.( کاهش قند خون) انسولین در بدن برخی افراد به اندازه کافی تولید نمی‌شود و بنابراین این افراد باید آن را به صورت تزریقی دریافت کنند. بدنسازان نیز از آن به عنوان داروی بهبود کارایی استفاده می‌کنند.
انسولین هنگامی که در پیوستگی و ارتباط با استروئیدها کار می‌کند به بدنسازان این اجازه را می‌دهد تا بدون متحمل کاتابولیسم (تجزیه بافت عضلانی) شدن به مدت طولانی‌تری تمرین کنند زیرا جلوی کاتابولیسم را می‌گیرد. همچنین این داروی بهبود کارایی به افزایش قابل توجه V02 ( حداکثر حجم مصرفی اکسیژن)، افزایش متابولیسم گلوکز و افزایش سنتر پروتئين می‌انجامد.
یکی از دلایل اصلی محبوبیت این دارو در بین بدن‌سازان و ورزش‌کاران این است که این دارو بسیار سخت در تست ها تشخیص داده می‌شود. نیمه عمر آن فقط ۴ دقیقه است و تشخیص آن از انسولین طبیعی بدن خود ورزش‌کار ناممکن است.
تاثیر منفی استفاده از انسولین وقتی که دیابتی ندارد کاملا مشخص است! ممکن است بمیرید! شانس متحمل کاهش غلظت قند خون شدن، تحت تاثیر اثرات هایپوگلایسمی قرار گرفتن و آسیب مغزی در مصرف خود سرانه این دارو وجود دارد.

 


 

4. فاکتور رشد شبه انسولینی (IGF-1)

همانطور که از نام آن پیداست فاکتور رشد شبه انسولینی پروتئینی بسیار شبیه انسولین می‌باشد و بدنسازان به این خاطر از آن استفاده می‌کنند که در ترکیب با هورمون رشد انسانی باعث افزایش آنابولیسم پروتئین میشود. اثر منفی استفاده از آن ریسک هایپوگلایسمی، تومور، سرطان و بزرگ شدن روده‌هاست.


5. سایر داروهای استفاده شده در بدن‌سازی

سایر داروهایی که ممکن است بدنساز برای بهبود کارایی یا بهبود ظاهر بدن خود استفاده کند شامل موارد زیر است:
کلنبوترول یا Clenbuterol که به عنوان یک چربی‌سوز قوی کاربرد دارد. تیروکسین درمانی تیروئید (T4) که در بالا بردن سرعت متابولیسم نقش دارد. DNP از دیگر موارد داروهای بهبود کارایی در بدن‌سازی که با مهار ATP باعث می‌شود کالری بیشتری در حین یک تمرین بسوزانید و دیورتیک‌ها که باعث تخلیه آب زیادی از بدن می‌شوند و باعث می‌شوند بدن‌ساز حین مسابقه بسیار کات شده و بدون چربی به نظر برسد.
 و در نهایت Synthol که ممکن است توسط بعضی از بدن‌سازان به صورت تزریقی در داخل برخی عضلات برای پرتر نشان دادن آن عضله استفاده شود. توجه کنید که همه این داروها نیز دارای عوارض جانبی بسیار شدید و بعضا غیرقابل برگشت می‌باشند. 
داروهای مصرف شده در بدنسازی و به طور کلی هر ورزشی بسیار زیاد اند و ما فقط بخش مهم‌تری از آن را برای شما شرح دادیم و امیدواریم که شما را به خوبی با خطرات استفاده از این داروها آشنا کرده باشیم. درحالی که حقیقت این است که رسیدن به اوج بدون استفاده از این داروها کار تقریبا ناممکنی است اما ریسک انجام چنین کاری برای فردی که  یک زندگی طولانی و بدون دردسر را دوست دارد بسیار بالاست.
در سال ۱۹۸۹ در یک مطالعه آماری از رقابت کنندگان در کانزاس مشخص شد که ۵۴ درصد از مردان و ۱۰ درصد از زنان به طور معمول از استروئیدها استفاده میکنند. 
بسیاری از بدن‌سازان به خاطر همین مضرات از شرکت در مسابقات حرفه‌ای منصرف شده‌اند و در مسابقات آماتوری ( که استفاده از داروها غیر قانونی است) به کار خود ادامه می‌دهند.در سال های اخیر با پیشرفت محبوبیت رشته بدنسازی افراد بسیار زیادی تحت تاثیر تبلیغات دچار عوارض جانبی شدیدی شده‌اند و فقط می‌توان جلوی این اتفاق در آینده را توسط آگاهی دادن گرفت و زمانی برای نجات افراد دچار مشکل شده وجود ندارد.

 

قبل از مصرف هر چیزی مشورت با فرد مورد اطمینان را فراموش نکنید و در مطالب بعدی نیز با ما همراه باشید تا به تفصیل هر یک از این داروها و شرکت‌های تولید کننده آن‌ها را به شما معرفی کنیم.همچنین مطالب کاربردی زیاد دیگری منتظر شماست!
 


کلمات کلیدی: دارو, فارماتون, دارو شناسی, بدنسازی, فیتنس

ارسال نظر

نظرات کاربران

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تمامی حقوق این وبسایت برای شرکت ابرانت محفوظ میباشد